Triathlon

2017

  • 9:a FPro Ironman 70.3 Aix en Provence
  • 7:a elit SM medeldistans Vansbro
  • 7:a FPro Ironman 70.3 Jönköping
  • 1:a Säter sprint
  • 2:a elit Morakniv Triathlon
  • 4:a elit Ironman Kalmar minitri, sprint
  • 3:a elit Tjörn Triathlon
  • FPro Ironman Italy Emilia-Romagna DNF
  • 1:a Nåjde-joggen 14 km
  • 2:a Åstadloppet 41:48
  • 9:a Vårruset 5 km Falun, pers 19:45

2016

  • 1:a Örebro Triathlon, 1/2 IM
  • 1:a Mora sprint (0,750-20-6 km)
  • 1:a Sala Silverman, 1/2 IM
  • 2:a Hosjöstrand Triatlon supersprint Dalacupen
  • 3:a Lugnet Triathlon supersprint Dalacupen
  • 5:a Sprint SM (0,750-20-5 km)  Uppsala Triathlon
  • 1:a Nåjde-joggen  14 km
  • 3:a Satmaran MTB 42 km

2015

  • Svenska långdistanslandslaget
  • IM 70.3 Mallorca DNF FPro
  • 1:a Örebro Triathlon, 1/2 IM
  • World Championships Long Distance, Motala Sweden, DNF,FPRO
  • 1:a Karlstad Triathlon, 1/2 IM
  • 1:a Mora Sprint
  • 5:a Ironman Kalmar FPro
  • 10:a Ironman Langkawi, Malaysia, FPro
  • 10:a Challenge Laguna Phuket, half Ironman, FPro

Övrigt 2015

  • 2:a dam Rembotrampet 100km, cykling
  • 1:a Kampen om Saxberget, terränglöpning 7 km
  • 3:a Satmaran MTB

2014

  • IM 70.3 Mallorca 11:a FPro
  • Challenge Half Fuerteventura
  • 2:a SM Långdistans Vättern Triathlon Motala
  • 8:a SM Medeldistans Vättern Challange Jönköping
  • 5:a Ironman Kalmar FPro
  • 15:e Ironman Barcelona NYTT PB 9:37:57

2013

  • SM-guld Långdistanstriathlon (Nicedistans)
  • SM-silver Masters 25-29 Öppet vatten (Vansbrosimmet)
  • 22:a WPro Ironman Florida
  • IM Kalmar finisher
  • IM 70.3 Mallorca Finisher

2012

  • 1:a AG 25-29 Kalmar Ironman
  • 2:a SM  långdistans Kalmar Ironman
  • 6:a totalt Kalmar Ironman
  • 1:a Vansbro triathlon (halvironman)
  • 4:a Säter sprint

2011

  • 5:a Tjörn 70.3 (halvironman)
  • 4:a Totala Svenska Cupen (sprint och olympisk)
  • 4:a Kalmar Sprint
  • 7:a SM Sprint Hallsta
  • 3:a SPIF Brottby Duathlon, 3:a SCT Duathlon

2010

  • 11:a SM långdistans
  • 2:a Stockholm Triathlon (olympisk)
  • 9:a Säter Triathlon (olympisk)

2009

  • 7:a Säter Triathlon (olympisk)
  • 12:a SM Sprint Hallsta
  • 5:a Kalmar Sprint

Konstsim

6 USM/JSM/SM-guld

2 USM-silver

2 USM-brons

Jag var en av de aktiva i Juniorlandslaget under åren 1998 och 2002 (par). För övrigt så var jag den yngsta att någonsin kvala till Juniorlandslaget med mina 13 år (1998).

Junior-EM i Moskva 2002.